Koksilah Music Festival | 2018 Schedule
1642
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-1642,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Schedule

Gates open on Friday at 4:00pm.

Friday

Main Stage

5:00 Opening
5:30 Tzinquaw Dancers
6:00
Ta’kaiya Blaney
7:00 Desirée Dawson
8:00 Buckman Coe
9:00 Carmanah
10:00 Phoenix Pagliacci & Lex Leosis (of the Sorority)
11:00 Snotty Nose Rez Kids

Chapel Stage

7:30 Juniper
8:30 Emily Millard
9:30 Mama’s Broke
10:30 C O Z Y
11:30 Jules Fisher & DJ Co-Captain

Saturday

Main Stage

10:00 Opening with Della Rice Sylvester
10:15 Plant walk with Della Rice Sylvester
12:00 Elder’s luncheon in Pavilion
12:00 Cedar Rose Weaving in Pavillion with Stella Johny
1:30 Tzinquaw Dancers
4:00 Kwiigay iiwaans
5:00 Valeen Jules
5:45 Rama DelaRosa and the Sisters of Mercy
6:00 Dinner break
7:00 Compassion Gorilla
8:00 Frase
9:00 Kimmortal
10:00 Mob Bounce
11:00 Old.Soul.Rebel

Chapel Stage

10:15 Unist’ot’en Camp Presentation
1:00 Fish Farm Direct Action Panel
3:30 Marley Daemon Quartet
4:30 Elder Sister Plum
5:30 Jessi Junkin
6:30 Fanfare
7:30 Jaz Scuff
8:30 Megang
9:30 Ghostly Hounds
10:30 Uschi Tala
11:30 See Monsters

Garden Workshop Tent

10:15
Nuts’amaat Shwaluwan (One thought, One Mind): Building Awareness of Endangered Species with Quw’utsun Elder Mena Williams
12:00 Trauma resilient care practices for liberation communities with Tada Hozumi
2:00 The Heart of Cultural Appropriation with Pulxaneeks
4:00 Colonization Today – A First Nations Perspective with Pamela Wilson

Greenhouse Patio

3:30-6:30 Cross Cultural Interactive Workshop with Stella Johny

Kids Zone

11:00 Coast Salish Stories and Songs with Bubba Qwulshemut
2:00 Clownlife for all ages
4:00
Playtime with Kyloops (hula hoops)!

Sunday

Pack up for campground on Sunday is 3pm.

Main Stage

9:00 Family Virtues with Robert George
12:00 Genevieve and the Wild Sundays
1:00 Cheko and the Lion Rockers
 2:00 Collaboration with Rama & the front line choir
2:45 Closing

Chapel Stage

10:00
Quw’utsun History with Char Lafortune
12:00 Betty & the Kid
1:00 Of Mountain Men

Garden Workshop Tent

10:00 Co-creating Community, Allies, & Allyship with Stephanie Papik, Wraven Papik, Kristine Ciruna and Evan Jolicoeur
12:00
Decolonizing through Indigenous Food Justice with Project Reclaim

Greenhouse Patio

11:00 Music for the Frontlines with Rama DelaRosa

Kids Zone

11:00 Pico’s Puppet Palace